Podstawowe dane techniczne o przetworniku ciśnienia
Typ
DMU01
DMU1
DMU10
DMU100
DMU1000
Zakres pomiaru ciśnienia
±100 Pa
±1 kPa
±19,99 kPa
-100 ÷ 100 kPa
-0 ÷ 1000 kPa
Zakres analogowego wyścia
±1,999 V
±1,999 V
±1,999 V
±1,999 V
±1,999 V
Max. nadciśnienie
1 kPa
10 kPa
40 kPa
200 kPa
2000 kPa
Ciśnienie rozrywające (krótkotrwałe)
20 kPa
100 kPa
100 kPa
300 kPa
2000 kPa
Błąd nastawienia
max. 1% ±2Pa
max. 1%
max. 1%
max. 1%
max. 1%
Wyświetlane dane*
100.0
1.000
10.00
100.0
1000
Stałe ciśnienie dla P
max. 20 kPa
max. 100 kPa
max. 1 MPa
max. 1 MPa
max. 1 MPa
Stała czasowa filtra
cca 5s
Zakres temperatur otoczenia
-20 ÷ +40°C (nekondenzující)
Temepratura magazynowania
-20 ÷ 55°C
Ochrona
IP 4x
Zasilanie
baterie 9V – PANASONIC Extreme Power 6LR61X/1BP
Zużycie
max. 4mA
Żywotność baterii
min. 50 hodin provozu
Zewnętrzne rozmiary
145 x 85 x 35 mm
Waga (z bateriami)
cca 250g
Oznaczenia
I M1 Ex ia I Ma
II2G Ex ia IIA T4 Gb
* ważne dla urządzeń kalibrowanych w Pa, ew. kPa I M1 Ex ia I Ma II2G Ex ia IIA T4 Gb Na życzenie klienta jest możliwe zabezpieczyć metrologiczną weryfikację mierników w akredytowanym centrum serwisowym.
Instrukcje użytkowania
W środowisku z możliwością wybuchu gazów lub obecnością metanu i/lub łatwopalnych pyłów zabrania się wyjmowania DMU z ochronnego skórzanego etui!
Krótko wcisnąć przycisk „ON-OFF”, poz. 5, aby uruchomić urządzenie. Jeśli napięcie akumulatora jest niewystarczające, na wyświetlaczu pojawi się „LO BAT”. W takiej sytuacji baterie należy wymienić, ponieważ wyniki pomiarów mogą być zniekształcone. Po wymianie baterii zawsze włączaj i wyłączaj urządzenie przyciskiem „ON OFF”. Po krótkiej stabilizacji obwodów pomiarowych można w razie potrzeby zresetować dane. Przy przełączaniu na środowisko o znacząco różnych temperaturach należy zadbać o to, aby urządzenie nie skraplało się i ustabilizowało się przez dłuższy czas. Zalecamy zawsze resetowanie po wymianie baterii. W przypadku zapewnienia zerowej różnicy ciśnień na wlotach - poprzez odłączenie wszystkich węży oraz w miejscu bez znaczącego przepływu powietrza z otoczenia - procedurę zerowania rozpoczyna się krótkim naciśnięciem klawisza „NUL”, pozycja 6. Proces ten trwa kilka sekund i jest sygnalizowany migającymi wszystkimi miejscami dziesiętnymi. Nigdy nie rozpoczynaj zerowania podczas pomiaru!
W przypadku konieczności włączenia filtrowania czasowego mierzonego sygnału należy przytrzymać przycisk „ZERO” przy wyłączonym urządzeniu i włączyć urządzenie przyciskiem „ON-OFF”. Funkcja filtra jest wskazywana przez migający dwukropek między drugą a trzecią cyfrą na wyświetlaczu. Aby anulować tę funkcję, wyłącz urządzenie i włącz ponownie bez przytrzymywania przycisku „ZERO”. Stała czasowa filtra jest stała i nie można jej zmienić.
Przy pomiarze w zakresie 100Pa zalecamy pomiar w określonym miejscu miernika, w którym wykonano zerowanie, w celu wyeliminowania błędu o pozycję mogącą sięgać do 1% zakresu nominalnego. Przy wyższych zakresach ten błąd jest pomijalny.
Przed podłączeniem miernika do obwodu ciśnieniowego należy sprawdzić, czy mierzone medium nie oddziałuje na zastosowane materiały tj. silikon, duraluminium, mosiądz, plastik polieteroimidowy i uszczelkę fluorosilikonową. Powietrze, azot itp. spełniają to wymaganie bez żadnych problemów. Nie można dopuścić do przedostania się cieczy do układu pomiarowego urządzenia! W przeciwnym razie nie ma ryzyka natychmiastowego zniszczenia, ale ze względu na działanie sił kapilarnych, zwłaszcza pomiar niskich ciśnień jest powolny, zniekształcony i wykazujący znaczną histerezę. Jeśli ciecz dostanie się do wlotu pomiarowego, nie dopuść do jej zamarznięcia wewnątrz układu pomiarowego! Pozostaw urządzenie do wyschnięcia na kilka dni w normalnych temperaturach lub wyślij je do naprawy do producenta. Nigdy nie próbuj czyścić wlotu ciśnieniowego drutem lub innym ostrym przedmiotem! Niebezpieczeństwo zniszczenia membrany pomiarowej!
Konieczne jest również sprawdzenie, czy zakres ciśnień urządzenia podany na etykiecie, poz. 4, odpowiada mierzonemu ciśnieniu. W przypadku przeciążenia urządzenia do wartości maksymalnego nadciśnienia podanej w tabeli danych technicznych, producent gwarantuje zachowanie dokładności pomiaru. Jeśli ten poziom zostanie przekroczony do wartości ciśnienie Nedestr. producent gwarantuje, że czujnik pomiarowy nie ulegnie zniszczeniu, ale zaleca się wykonanie kalibracji kontrolnej.